Aplikace botulotoxinu

Princip ošetření

Botulotoxin je neurotoxin produkovaný bakteriemi kmene Clostridium. Je určený na uvolnění svalů a ovlivnění nadměrné sekrece potních žláz. V estetické medicíně se používají ke korekci mimických vrásek, tedy vrásek, které vznikají funkcí mimických svalů. Působením botulotoxinu dochází k zablokování nervového zakončení, tím nedojde k pohybu svalu a nevytvoří se vráska. Časem ale dochází k opětovné inervaci svalu. Účinek je tedy reverzibilní, není nastálo.
Kosmetické využití botulotoxinu se uplatňuje především:

  • kolmé vrásky mezi obočím,
  • vrásky na čele,
  • vrásky kolem očí,
  • spadlé koutky úst,
  • vrásky na krku
  • léčba nadměrného pocení (podpaží, dlaně , chodidla)                               

Průběh ošetření

Botulotoxin se aplikuje tenkou jehličkou několika vpichy do příslušného svalu. Samotný zákrok  zabere cca 15min. Výkon je nebolestivý, pacient může cítit v okamžiku aplikace mírný tlak či pálení. Na kůži zůstává malý hrbolek odpovídající použitému množství látky, který se za několik minut vstřebá. Efekt botulotoxinu trvá 4-6 měsíců, po jeho vymizení se sval opět začne hýbat. K nástupu účinku dochází za 2-3 dny, plný nástup účinku lze očekávat do týdne. Po každém absolvovaném ošetření by mělo docházet k prodlužování působení aplikace botulotoxinu. Opakování ošetření se doporučuje po 6–12 měsících. Ideální věk na tuto proceduru je 18 - 65 let, funguje stejně u žen i mužů.
Doporučuje se minimálně týden před zákrokem nepít alkohol. Aspirin nebo jiné protizánětlivé léky vysaďte alespoň dva týdny před zákrokem, aby nedošlo k tvorbě nežádoucích podlitin.

Po ošetření

Bezprostředně po výkonu a minimálně následující 4 hodiny je nutné setrvat ve svislé poloze (stát, nepředklánět se sedět, nelehat), v noci spát s mírně podloženou hlavou, vyvarovat se nadměrné zátěži, nesahat a nemasírovat ošetřená místa, nepoužívat krémy, odličovadla, make-up.

Po dobu 2-3 dnů od aplikace botulotoxinu se nedoporučuje vystavovat se teplotním extrémům ( nenavštěvovat solárium, saunu, bazén) či změnám atmosférického tlaku ( letadlo, hypervýtahy, hyperbarická komora). Necvičit
Po dobu 2 týdnu nechodit na kosmetické masáže, tepelné procedury, laser a epilace. Nepodstupovat zubařská ošetření.

Při aplikaci botulotoxinu můžou nastat jisté komplikace, naštěstí jsou tyto komplikace dočasné. Může dojít k poklesu jednoho nebo obou obočí, poklesu víček,  dvojité či zhoršené vidění. Může vzniknout asymetrický či nedostatečný efekt aplikace. V prvním týdnu po aplikaci k mírnému trnutí v aplikovaných oblastech. Při porušení drobných cévek v místě aplikace se může vytvořit hematom. Po zákroku se někdy objeví bolesti hlavy, které  většinou trvají maximálně dva dny.  Mezi další komplikace patří příznaky podobné chřipkovému onemocnění. Může se stát, že látka vyjímečně neúčinkuje - tito klienti  mohou mít vyvinuté protilátky, které mohli získat v minulosti malou intoxikací klobásového jedu nebo mohou vzniknout  protilátky při velmi časté aplikaci.


Kontraindikace k aplikaci botulotoxinu:


těhotenství a kojení
alergie na některé ze složek přípravku
nervosvalová onemocnění, související se svalovou slabostí (například Myasthenia gravis)
pokles víčka