Operace dolních víček

Operace dolních víček

S postupujícím věkem kůže víček povoluje, a je tak ve výrazném nadbytku.  Tuková tkáň orbity  se tlačí vpřed a  vytváří  neestetické váčky  dolních víček. Dolní víčka bývají trvale oteklá či nápadná výrazným kožním převisem. Jsou patrné prolapsy tukových těles. Stává se to problémem nejenom estetickým, ale i funkčním. Plastická operace očních víček nabízí možnost tento problém odstranit. Operace dolních víček spočívá v odstranění nadbytku kůže a redukci nebo přemístění tukových polštářků

Před operací


Před plastikou dolních víček je nutné pečlivé vyšetření pacienta, protože otoky víček, na které si pacient stěžuje, mohou být způsobené jiným onemocněním. Většinou se jedná ale o vrozenou dispozici, kdy operací víček můžeme zmíněné obtíže dobře vyřešit. Před operací se doporučuje neužívat protizánětlivé léky např. Ibalgin a alespoň na týden vysadit léky na ředění krve - Anopyrin , po dohodě s ošetřujícím lékařem Warfarin a  dále preparáty Ginko Biloba. Po operaci doporučíme používat preparát Wobenzym nebo Phlogenzym v tabletách. Tyto léky lze zakoupit předem v lékárně. Doporučujeme pořídit si gelové brýle nebo polštářky na ledování víček v pooperačním období, které dostanete v drogerii.Před operací je nutné podepsat informovaný souhlas se zákrokem. U pacientů, kteří se léčí s pokročilou cukrovkou nebo jiným celkovým onemocněním, vyžadujeme doporučení k operaci od praktického lékaře.

Průběh operace

Dolní víčka se operují samostatně nebo se mohou v rámci jedné operace upravit i víčka horní. Plastika dolních víček se provádí ambulantně, s použitím lokální anestezie a bez hospitalizace. Na sále provedeme pečlivý nákres operačních linii na víčcích , pacienta vyfotíme, poté celého kromě obličejové části hlavy zakryjeme sterilní rouškou. K rouškování používáme jednorázové roušky , u kterých je nejnížší riziko eventuální kontaminace. Horní i dolní víčka operujeme v lokální injekční anestezii Mesocainem 1% nebo u alergiků Marcainem 0,5. Příprava trvá půl hodiny a vlastní výkon hodinu. Důležité je odstranit jak nadbytečnou kůži tak i tukové prolapsy. Nadbytečná kůže je příčinou unaveného vzhledu a tukové váčky způsobují otoky víček a tedy nepřirozený výraz obličeje. Někteří lidé k tomu mají sklon i geneticky v nižším věku, proto operujeme pacienty různých věkových kategorií, doposud jsme prováděli plastiku víček ve věku od 35 do 85 let. Na závěr operace provedeme zašití kůže tenkým intradermálnín nebo pokračovacím stehem, materiál se používá v plastické obličejové chirurgii a je tak jemný, že jizvy po určité době nejsou vůbec vidět. Preferujeme  intradermální steh , který provádíme pomoci  speciálních operačních lupových brýlí.  Navíc je velká část jizvy po zhojení umístěná těsně pod okrajem řas na dolním víčku, takže je skrytá. Jizva se musí protáhnout do stran kolem očí do obličejové části hlavy, protože ve většině případů je zde kožní sklad a ten je nutné odstranit, aby byl výsledek kosmeticky pěkný. Bezprostředně po ukončení operace přiložíme na ránu víčka mastný tyl , který zlepšuje hojení rány a víčko překryjeme kompresivním krytím, které zcela nezakrývá oči a na cestu pacient vidí dobře. Po operaci je vhodné nikoli však nutné zajistit si doprovod. Ihned po ukončení výkonu pacienta propouštíme do domácí péče. 

 

Pooperační péče

Druhý den si pacient opatrně krytí sundá . Je vhodné ještě 2 dny pokračovat v přikládání ledových obkladů. Zabráníme tak otokům a modřinám .Pro lepší pocit je vhodné po operaci použít sluneční brýle, které zakryjí nepříjemné otoky a modřiny. Ty mizí přibližně do týdne po operaci, u někoho ovšem mohou přetrvat déle. Doba hojení je individuální. U některých pacientů není měsíc po úpravě víček patrno, že jsme ji prováděli.

Druhý den po operaci doporučíme aplikaci hojivé masti na jizvy , která brání před druhotnou infekcí rány. Návrat do práce je možný za 3 dny, pokud pacient nepracuje v prašném prostředí. Pak je vhodné vrátit se do práce po vytažení stehů, které se provádí  7 až 10 dní po operaci. Poté je vhodné začít s tlakovými masážemi rán víček a aplikaci hojivé masti na jizvy /např Contratubex/ , což Vám bude řádně vysvětleno při vytahování stehů. Sportovní aktivity je vhodné na 3 týdny po operaci odložit, tato doba je individuální a upřesníme ji na kontrole po operaci, kterou běžně provádíme 2-4 týdny po vytažení stehů. Při této kontrole provedeme fotodokumentaci stavu po plastice a jsme schopni pacientovi zaslat fotografii víček před zákrokem i po něm.

Základní informace

  •     Operovat lze horní a dolní víčka samostatně nebo najednou
  •     Zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii
  •     Ledovat doporučujeme první tři dny po operaci
  •     První týden po operaci omezte sledování tv i práci na počítači a je doporučován klidový režim
  •     Stehy se odstraňují 7.až 10 den o operaci