Operace víček laserem

S postupujícím věkem kůže víček povoluje a je tak ve výrazném nadbytku. Tím dochází k poklesu horních očních víček a kožní nadbytek tak v mnoha případech může i omezovat vidění.

Horní víčka jsou povislá, překrývají řasy i omezují zorné pole. Jsou patrné prolapsy tukových těles. Stává se to problémem nejenom estetickým, ale i funkčním. Plastická operace očních víček nabízí možnost tento problém odstranit.
Co představuje plastická operace očních víček (blepharoplastika)?

Kosmetická úprava očních víček je operací, při které se odstraní kožní nadbytek a takzvané tukové váčky (prolapsy) horních a dolních očních víček, které jsou příčinnou staršího a unavenějšího vzhledu. Laser asistovaná operace umožní omezit krvácení a pooperační otok a hematomy ( modřiny) víček.

Před operací

Před operací se doporučuje neužívat protizánětlivé léky např. Ibalgin a alespoň na týden vysadit léky na ředění krve - Anopyrin , po dohodě s ošetřujícím lékařem Warfarin a  dále preparáty Ginko Biloba. Po operaci doporučíme používat preparát Wobenzym nebo Phlogenzym v tabletách. Tyto léky lze zakoupit předem v lékárně. Doporučujeme pořídit si gelové brýle nebo polštářky na ledování víček v pooperačním období, které dostanete v drogerii.

Před operací je nutné podepsat informovaný souhlas se zákrokem. U pacientů, kteří užívají Warfarin nebo se léčí s pokročilou cukrovkou nebo jiným celkovým onemocněním, vyžadujeme doporučení k operaci od praktického lékaře. Pacientům, kteří nejsou místní, poradíme, aby si zajistili odvoz po operaci.

Průběh operace

Operaci provádíme ambulantně v lokální anestezii - obě víčka najednou  v tentýž den na speciálním sterilním zákrokovém sálku, pro tento účel zřízeném. Tady  probíhají  všechny kosmetické zákroky. Sálek je umístěn odděleně od oční praxe a jsou zde dodrženy přísné hygienické podmínky. Pacienti sem přichází z čekárny přes filtr. Před zákrokem pacientům podáváme Dithiaden jako prevenci alergické reakce a na žádost pacienta je možno podat tabletku Neurolu na zklidnění.

 

Operaci provádíme ambulantně v lokální anestezii - obě víčka najednou  v tentýž den na speciálním sterilním zákrokovém sálku, pro tento účel zřízeném. Tady  probíhají  všechny kosmetické zákroky. Sálek je umístěn odděleně od oční praxe a jsou zde dodrženy přísné hygienické podmínky. Pacienti sem přichází z čekárny přes filtr. Před zákrokem pacientům podáváme Dithiaden jako prevenci alergické reakce a na žádost pacienta je možno podat tabletku Neurolu na zklidnění. Na sále provedeme pečlivý nákres operačních linii na víčcích , pacienta vyfotíme, poté celého kromě obličejové části hlavy zakryjeme sterilní rouškou. K rouškování používáme jednorázové roušky , u kterých je nejnížší riziko eventuální kontaminace. Horní i dolní víčka operujeme v lokální injekční anestezii Mesocainem 1% nebo u alergiků Marcainem 0,5. Příprava trvá půl hodiny a vlastní výkon hodinu. Důležité je odstranit jak nadbytečnou kůži tak i tukové prolapsy. Nadbytečná kůže je příčinou unaveného vzhledu a tukové váčky způsobují otoky víček a tedy nepřirozený výraz obličeje. Někteří lidé k tomu mají sklon i geneticky v nižším věku, proto operujeme pacienty různých věkových kategorií, doposud jsme prováděli plastiku víček ve věku od 35 do 85 let. Na závěr operace provedeme zašití kůže tenkým intradermálním  nebo pokračovacím  stehem, materiál se používá v plastické obličejové chirurgii a je tak jemný, že jizvy po určité době nejsou vůbec vidět. Preferujeme  steh intradermální , který provádíme  za pomoci  speciálních operačních lupových brýlí. Navíc je velká část jizvy po zhojení umístěná v ohybu horního víčka, takže je skrytá. Jizva se musí protáhnout do stran kolem očí do obličejové části hlavy, protože ve většině případů je zde kožní sklad a ten je nutné odstranit, aby byl výsledek kosmeticky pěkný. Bezprostředně po ukončení operace přiložíme na ránu víčka mastný tyl , který zlepšuje hojení rány a víčko překryjeme kompresivním krytím, které zcela nezakrývá oči a na cestu pacient vidí dobře. Po operaci je vhodné nikoli však nutné zajistit si doprovod. Po ukončení výkonu pacienta  a  přechodné kompresi propouštíme do domácí péče.  

Pooperační postup

Druhý den si pacient opatrně krytí sundá . Je vhodné ještě 2 dny pokračovat v přikládání ledových obkladů. Zabráníme tak otokům a modřinám .Pro lepší pocit je vhodné po operaci použít sluneční brýle, které zakryjí nepříjemné otoky a modřiny. Ty mizí přibližně do týdne po operaci, u někoho ovšem mohou přetrvat déle. Doba hojení je individuální. U některých pacientů není měsíc po úpravě víček patrno, že jsme ji prováděli. Většinou však  doba  hojení , po  které  jizvy  víček nejsou patrné  trvá 4 měsíce.

Druhý den po operaci doporučíme aplikaci hojivé masti na jizvy , která brání před druhotnou infekcí rány. Návrat do práce je možný za 3 dny, pokud pacient nepracuje v prašném prostředí. Pak je vhodné vrátit se do práce po vytažení stehů, které se provádí 7 až 10 dní po operaci. Poté je vhodné začít s tlakovými masážemi rán víček a aplikaci hojivé masti na jizvy /např Contratubex/ , což Vám bude řádně vysvětleno při vytahování stehů. Sportovní aktivity je vhodné na 3 týdny po operaci odložit, tato doba je individuální a upřesníme ji na kontrole po operaci, kterou běžně provádíme 2-4 týdny po vytažení stehů. Při této kontrole provedeme fotodokumentaci stavu po plastice a jsme schopni pacientovi zaslat fotografii víček před zákrokem i po něm.

Základní informace

  •         Operaci horních a dolních víček je možno provést současně nebo jednotlivě.
  •         Zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii
  •         Ledovat doporučujeme první tři dny po operaci
  •         První týden po operaci omezte sledování tv i práci na počítači a je doporučován klidový režim
  •         Stehy se odstraňují 7.až 10 den o operaci
  •         V případě laser asistované operace je menší výskyt pooperačních hematomů (modřin) a otoků obličeje.